Ostatnio na http://rokwchinach.info:

środa, 18 kwietnia 2012

Nowy Rok – 新年快乐!

12/02/2011
Nowy Rok – Metalowego Zająca – zaczął się 3 lutego. Mimo wczesniejszych obietnic, nie opiszę żadnej rodzinnej “imprezy sylwestrowej”, bo zmogła mnie kolejna grypa i niestety przebębniłem ten czas w domu.
Ale obchody chińskiego Nowego Roku trwają aż piętnascie dni… więc jeszcze nie wszystko stracone!
Znalazłem fajny tekst w chinadaily.com – poniżej tłumaczenie przeplatane gdzieniegdzie moimi komentarzami (tłumaczenie zaznaczam kursywą):
Obchody chińskiego Nowego Roku zaczynają się wraz z nowiem księżyca(新月) pierwszego dnia nowego roku i trwają piętnascie dni – aż do pełni książyca (满月). Piętnasty dzień nowego roku to Święto Lampionów (元宵节); wieczorem tego dnia odbywają się pokazy lampionów oraz dziecięca parada lampionów.
W tym roku w Xiamenie pokaz lampionów odbywa się w Parku Bailuzhou (白鹭洲公园) w dniach od 5 do 20 lutego. Mój aparat jest w naprawie, więc tymczasem nie mam zdjęć. Jesli przypadkiem zrobię jakies – zamieszczę.
Podczas Święta Lampionów tradycyjnie je się yuánxiāo (元宵), tj. “pyzy” zrobione z mąki z kleistego ryżu, nadziewane mielonymi ziarnami sezamu i cukrem, albo słodką pastą z fasoli; “pyzy” te podaje się w zupie.



(Zdjęcia z wikipedii)
Chiński kalendarz uwględnia zarówno obroty Księżyca dookoła Ziemi, jak obroty i Ziemi dookoła Słońca. Cykl księżycowy trwa około 29,5 dnia. Aby “dogonić” kalendarz słoneczny, Chińczycy co kilka lat wstawiają dodatkowy miesiąc. (…) Własnie dlatego w kalendarzu słonecznym chiński Nowy Rok wypada co roku kiedy indziej.
Wigilia i pierwszy dzień Nowego Roku są swiętem rodzinnym, czasem spotkania z krewnymi i dziękczynienia. Tradycyjnie tego dnia odbywała się też ceremonia religijna ku czci Niebios i Ziemi (万物), bogów domowego ogniska oraz przodków rodziny.
Ofiara dla przodków, najważniejszy z tych rytuałow (仪式), jednoczył żywych członków rodziny z tymi, którzy już odeszli. O zmarłych krewnych pamięta się i obdarza szacunkiem, jako że to oni położyli fundamenty pod powodzenie i chwałę rodziny.
Podczas wigilii Nowego Roku urządzana jest kolacja dla przodków. Dusze przodków celebrują nadejscie Nowego Roku razem z żyjącymi członkami rodziny przy wspólnym stole, jako jedna wielka wspólnota. Kolacja ta – nazywana “dookoła pieca” lub “otaczanie pieca” (围炉) – symbolizuje jednosć rodziny, i jest wyrazem szacunku dla przeszłych i współczesnych generacji rodziny.
Ciąg dalszy wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie tego posta i chętnie przeczytam Twój komentarz!