Ostatnio na http://rokwchinach.info:

środa, 18 kwietnia 2012

Ileż można o Chinach!

25/10/2010
Dziś postanowiłem odłożyć na chwilę Chiny na półkę i napisać o Filipinach. Zaczynam się właśnie interesować tym krajem z przyczyn… zupełnie niemerytorycznych .
Moja dziewczyna, Zai, jest Filipinką. To chyba wystarczający powód;)
Wyruszyłem więc w dżungle internetu, by upolować nieco informacji na dzisiejszą strawę blogową. Nigdy na Filipinach nie byłem, więc moje wiadomości są niestety w całości z drugiej ręki. Może kiedyś się tam wybiorę i dorzucę garść własnych obserwacji… Nigdy nie wiadomo, gdzie nas wiatr życia zawieje.
Będę postował o Filipinach od czasu do czasu, w odcinkach
Zaczynam od ludów “pierwotnych”, bo ten temat pociąga mnie najbardziej (choć nie ma żadnego odniesienia do damy mego serca).
Źródło poniższego tłumaczenia: http://www.iwgia.org/sw16704.asp
“Filipiny to górzysty archipelag o powierzchni ok. 30 mln hektarów. Składa się nań 7100 wysp, podzielonych na trzy regiony: Luzon, Visayas i Mindanao. Ludność tubylcza [tj. nadal prowadząca tradycyjny styl życia] stanowi około 10-15 procent populacji. (…)
Grupy etniczne
Kordyliery (Północny Luzon)
Ludy Kordyliery, znane także pod wspólną nazwą Igorot, to różne grupy tubylcze zamieszkujące tereny wyżynne, doliny rzek oraz podnóża górskiego pasma Kordyliery w Północnym Luzonie. W dorzeczach rzek Abulag, Tineg i Chico mieszkają następujące plemiona: Tingguian, Isneg oraz Północni Kalinga. Zajmują się one głównie uprawą ryżu, roślin korzeniowych i jarzyn na na bieżąco karczowanych przez siebie poletkach. Na stokach Mount Data i w jej okolicach żyją plemiona Bontoc, Sagada, Ifugao oraz Południowi Kalinga. Uprawiają głównie ryż zalewowy*, zarówno na dorywczo karczowanych poletkach, jak i na irygowanych tarasach ryżowych. Ibaloi i Kankanaey zamieszkują południową część Kordyliery, a ich gospodarka oparta jest na suchej i mokrej uprawie roli. Plemiona te w ostatnich latach włączają się w zewnętrzną gospodarkę rynkową, wzrasta rola komercyjnie ukierunkowanej uprawy warzyw [strefy] umiarkowanej [?].

W górach i na obszarach nizinnych Cagayan, Isabela, Nueva Vizcaya i Quirino żyją następujące ludy: Itawes (Itawit), Malaweg, Yogad, Gaddang/Gad’ang, Kalinga-Isabela, Isinay oraz Bugkalot (Ilongot). Z wyjątkiem Ilongot, Ivatan i Ga’dang są one w zaawansowanych stadiach asymilacji do głównego nurtu [cywilizacji] kraju; ich tradycyjna tożsamość – poza językiem – ulega zasadniczej erozji.”
__________
*ryż zalewowy: Wyróżnia się dwa zasadnicze typy ryżu: zalewowy (mokry, padi), uprawiany na polach zalanych wodą oraz ryż górski lub suchy, nie zalewany, ale wymagający bardzo wilgotnego klimatu. (http://oryza.republika.pl/)

W kolejnych odcinkach filipińskiego minicyklu – plemiona Północnego, Centralnego i Południowego Luzonu, Visayas oraz Mindanao. Po tych – ach jakże fascynujących – informacjach encyklopedycznych, mam nadzieję wrzucić też coś bardziej soczystego… Życzcie mi powodzenia w internetowych łowach…

Mapka Filipin, źródło: wikipedia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie tego posta i chętnie przeczytam Twój komentarz!